Zwrot ku obligacjom
Lokaty bankowe już od dłuższego czasu przynoszą niskie zyski. Stąd dość spory ostatnio zwrot w stronę obligacji skarbowych. Polacy nabyli ich w styczniu o 13% więcej niż miesiąc wcześniej i aż 60% więcej, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Warto podkreślić, że oprocentowanie obligacji nie jest miażdżąco większe od odsetek, jakie dają nam lokaty. Wynosi ono 2%, przy średnim oprocentowaniu depozytów w wysokości 1.7%. To jednak wystarczająca przewaga, aby Polacy zaczęli się bardziej interesować taką formą oszczędzania. Aktualnie bowiem jakikolwiek produkt, dający nam możliwość większych zarobków, jest w cenie.
W pierwszym miesiącu tego roku, największą popularnością cieszyły się obligacje dwuletnie. Polacy zainwestowali w nie najwięcej pieniędzy. Według wyliczeń, w skali rocznej mogą one przynieść zyski rzędu 2.2%.
Zwrot ku obligacjom może być dobrym pomysłem. Ten produkt jest bezpieczny i odpowiedni do oszczędzania na długofalowe cele. Jego oprocentowanie, w przeciwieństwie do lokat jest stałe. Nie musimy się zatem obawiać, że doświadczymy strat przy ewentualnych obniżkach stóp procentowych. Jednak jeśli zostaną one podniesione, również nie zyskamy. W ogólnym rozrachunku, osoby cierpliwe i nie nastawione na duże ryzyko, powinny zainteresować się wykupem obligacji skarbowych.
Komentarze