Stałe oprocentowanie wyznacznikiem dobrej lokaty
Mimo niezbyt korzystnego oprocentowania lokaty bankowe, są wciąż najpopularniejszym produktem oszczędnościowym wśród Polaków. Należy też pamiętać, że obecna sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę częstotliwość opinii o kolejnych obniżkach stóp procentowych. Warto zatem mądrze korzystać z tego, co mamy obecnie.
Nie jest bowiem tak, że nie znajdziemy nigdzie korzystnego oprocentowania na lokatach. W wielu bankach depozyty dają nam odsetki o wiele atrakcyjniejsze niż obecna stopa procentowa NBP, utrzymująca się na poziomie 2%. Z reguły wahają się one w okolicach 3 procent, nierzadko przekraczając tę granicę. Na rynku można natrafić także na oferty sięgające 4 lub nawet 5 procent. Warto jednak pamiętać, że są to oferty promocyjne, które po, najczęściej 2-3 miesiącach, przestają obowiązywać.
Na jakiekolwiek oprocentowanie byśmy się jednak nie zdecydowali, najważniejsze jest, by było ono stałe, a sam depozyt obowiązywał względnie długo. Dlaczego? Uchroni nas to przed zmniejszeniem naszych oszczędności z lokaty, w wypadku ewentualnych cięć stóp procentowych. Obydwie wartości są ze sobą w oczywisty sposób powiązane. Decydując się na lokatę ze stałym oprocentowaniem, nie musimy się jednak martwić o decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Jest oczywiście druga strona medalu, ponieważ ta instytucja może podnieść stopy procentowe. Wówczas zostaniemy z niskim oprocentowaniem do końca trwania lokaty. Najbliższe prognozy jednak tego nie przewidują i złożenie pieniędzy na rocznym depozycie, powinno być najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
Pamiętajmy, że nawet jeśli teraz warunki oszczędzania nie są tak dobre, jak kilka lat temu, mogą się jeszcze pogorszyć. Warto o tym pomyśleć przy wybieraniu lokaty długoterminowej.
Komentarze