Powrót do oszczędności „w skarpecie”?
Wiele mówi się ostatnio o tym, że Polacy nauczyli się korzystać z bankowych narzędzi służących do oszczędzania i nie trzymają już pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Jednak wyniki jednego z badań tegorocznej „Diagnozy społecznej” pokazują nieco inne zjawisko, które poddaje w wątpliwości wcześniejsze stwierdzenia.
Raport skupia się m.in. na sferze oszczędności Polaków. Wynika z niego, że coraz więcej z nas odkłada regularnie zarobione środki, ale zaistniał pewien dysonans między rezultatami wcześniejszych badań w tym zakresie. Okazało się, że coraz więcej z nas wybiera formę trzymania oszczędności w domu, a nie na lokacie bankowej, czy koncie oszczędnościowym. Nie oznacza to jednak, że grupa ta jest dominująca. Wciąż większość z nas korzysta z bankowych narzędzi oszczędnościowych, ale odsetek osób gromadzących gotówkę wzrósł.
Eksperci twierdzą, że wyniki badania wcale nie są mocno zaskakujące. Odwrót części klientów od oszczędzania na lokatach jest wynikiem polityki monetarnej prowadzonej przez nasz bank centralny. Od dłuższego czasu obniża on stopy procentowe, przez co zyski z lokat czy kont oszczędnościowych są zdecydowanie niższe. Wielu z Polaków uważa w związku z tym, że nie będzie wielkiej różnicy między złożeniem gotówki w banku a trzymaniem jej w domu. Warto dodać, że obniżki w stopach procentowych to nie tylko zjawisko obecne w Polsce, ale w większości krajów Unii Europejskiej.
Trochę niszczy to obraz finansowego świata, w którym stopniowo odchodzi się od gotówki. Sytuacja jednak może ulec zmianie, jeśli stopy procentowe zaczną wzrastać. Wtedy Polacy mogą uznać, że bardziej opłacalne jest trzymanie oszczędności w banku. A Wy, gdzie odkładacie swoje pieniądze?
Komentarze