Płatności przez Internet. Jak zachować bezpieczeństwo?
Płatności online są coraz powszechniej wykorzystywane przez wielu użytkowników Internetu. Dzięki nim jesteśmy w stanie błyskawicznie dokonać płatności online i skrócić czas między zamówieniem danego produktu a realizacją tegoż. Niestety wraz ze wzrostem popularności płatności internetowych, pojawili się oszuści.
Jak działają oszuści?
Najczęściej do wyłudzenia danych dochodzi podczas dokonywania przez nas płatności online, a szczególnie narażone są te osoby, które dokonują płatności zagranicznych. Aby wyłudzić od nas dane złodzieje, tworzą fałszywe strony, które do złudzenia przypominają te, które odpowiadają za epłatności. Czasami do oszustw dochodzi za pośrednictwem korespondencji mailowej. Ostatecznie osoby chcące wyłudzić od nas dane osobowe, włamują się po prostu do naszego komputera, wykorzystując naszą beztroskę i zaniedbanie.
Jak się chronić przed oszustwem?
W przypadku płatności online należy przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się adresowi strony, z której korzystamy przy płatnościach przez Internet. Powinien on zawierać protokół bezpieczeństwa, który poznamy po tym, że adres internetowy zaczyna się od liter https. Jeśli nasza przeglądarka wyświetli informację, że korzystasz z bezpiecznego połączenia zaszyfrowanego certyfikatem, to najpewniej możemy bez przeszkód dokonać tu bezpiecznej płatności. Musimy też pamiętać, aby zawsze po dokonaniu transakcji zamykać okno dopiero po wylogowaniu się ze strony transakcyjnej. Dzięki temu oszuści nawet jeśli zainstalują na naszym komputerze oprogramowanie szpiegowskie, nie będą w stanie dotrzeć do kluczowych danych dotyczących naszego konta. Jedną z firm, która bardzo mocno dba o bezpieczeństwo swoich klientów jest Cinkciarz.pl, świadczący usługi płatności internetowych na stronie: https://cinkciarz.pl/platnosci.
Sprawdź wiarygodność sprzedawcy
W dużej mierze bezpieczeństwo zapewnić możemy sobie sami. Przede wszystkim korzystajmy tylko z usług tych sklepów, gdzie jesteśmy w stanie zweryfikować tożsamość sprzedawcy. Unikajmy punktów, które mają dziwny adres internetowy lub nie istnieje tam możliwość wykonania przelewu tradycyjnego. Sklep powinien też mieć swój regulamin zakupów, w którym istnieje nazwa i adres podmiotu odpowiedzialnego za sprzedaż.
Nie róbmy zakupów w tych sklepach, gdzie nie możemy znaleźć numeru telefonu do sprzedawcy, a także informacji o spełnianiu przez sklep i agenta rozliczeniowego standardu PCI DSS, czyli bezpieczeństwa dla płatności kartą oraz obsługiwaniu uwierzytelnienia 3DS – symbole PCI DSS oraz Verified by Visa i MasterCard SecureCode powinny być umieszczone na stronie. Zanim dokonamy zakupu, powinniśmy też zadzwonić do sprzedawcy i samodzielnie sprawdzić jak dalece orientuje się on w asortymencie, który sprzedaje. Oszuści często nie posiadają żadnej wiedzy o produktach, które teoretycznie proponują i bardzo często wystarczy tak prosta metoda weryfikacji, żeby odkryć, że mamy do czynienia z fałszywym sklepem.
Dobre, szybkie i trafne rady na unikanie niebezpieczeństw w płatnościach online. Dzięki!
Dziękujemy za uznanie.