Oszczędzaj również za granicą
Wyjazdy za granicę z reguły nie należą do najtańszych form spędzania czasu. Jednak również podczas takich wojaży, można zaoszczędzić trochę grosza, chociażby na obowiązującej tam walucie.
Sposobem, który generuje nam najwięcej oszczędności, jest wymiana pieniędzy jeszcze w Polsce. Daje to nam większe spektrum możliwości, jeśli chodzi o wybór np. oferowanego kursu wymiany dolara amerykańskiego. Warto tu również zaznaczyć, że im bliżej granicy zdecydujemy się na taką wymianę, tym mniej będzie ona korzystna. Spread w przygranicznych kantorach jest z reguły o wiele wyższy niż w tych w głębi kraju. Dodatkowo możemy skorzystać jeszcze z ofert kantorów online, proponujących najlepsze kursy wymiany walut. O czym przeczytasz tutaj: http://magazynfakty.pl/internetowy-serwis-wymiany-walut/
Co jednak, jeśli już na miejscu stwierdzimy, że wzięliśmy za mało gotówki? Z pomocą mogą nam przyjść oczywiście lokalne bankomaty, ale tu o wiele łatwiej przepłacić, niż przy wymianie kantorowej. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim chodzi o koszty przewalutowania. Oprócz tego dochodzi nam prowizja od każdej wypłaty, której dolna granica waha się między 7 a 10 złotych. Jeśli chodzi o przewalutowanie, jesteśmy tu niestety uzależnieni od kursów narzucanych przez bank. Możemy jednak zaoszczędzić na prowizji od wypłaty, przez podjęcie jednorazowo większej kwoty, niż parokrotnie kwot niższych. W takim przypadku mogą to być oszczędności nawet rzędu kilkudziesięciu złotych.
Przy wypłacie z bankomatu warto również uważać na potencjalne opłaty dodatkowe, czyli tzw. surcharge. Na szczęście maszyna informuje nas o ich występowaniu przed sfinalizowaniem transakcji, więc możemy w takim przypadku skorzystać z innego bankomatu. Oszczędności generuje również podejmowanie gotówki z „banku-matki” instytucji finansowej, której klientami jesteśmy w kraju.
Na koniec, można również doradzić założenie konta walutowego. Tę decyzję wypadałoby jednak przemyśleć pod kątem częstotliwości korzystania z takiego rachunku, a także wyboru waluty, w której miałby funkcjonować. Jeśli regularnie odwiedzamy dany kraj (lub w przypadku strefy euro nawet kilka z nich), jest do wygodny i skuteczny sposób na oszczędności. Jeśli natomiast na zagraniczne wojaże udajemy się sporadycznie, lepiej korzystać z wcześniej wymienionych metod.
Komentarze