Na marzenia lub emeryturę
Programy oszczędnościowe nie są nowością na polskim rynku finansowym. Do tej pory nie cieszyły się jednak zbyt wielką popularnością, ze względu na wysokie kary, narzucane osobom niekorzystającym z nich systematycznie. Oprócz tego miały jeszcze kilka innych wad. PKO BP zamieścił jednak w swojej ofercie program tego typu, mający szanse spełnić oczekiwania oszczędzających.
Jest to Program Budowania Kapitału, w którym możemy tworzyć rezerwy finansowe zarówno na emeryturę, jak i na inny, mniej odległy cel. Taką opcję mamy za sprawą fakty, że podstawą owego programu, są dwa inne – „Kapitał na marzenia” i „Kapitał na emeryturę”. Każdy z nich ma swój próg czasowy oszczędzania. W pierwszym wypadku to 12 lat, natomiast w drugim 15. Przy „Kapitale na emeryturę” możemy jednak dwukrotnie odnowić umowę, dzięki czemu możliwe jest oszczędzanie w tym programie, przez nawet 45 lat. Progi obejmują również kwoty, jakie zobowiązujemy się miesięcznie wpłacać. Minimalnie może to być 100 zł (ale też nie w wypadku każdej opcji programowej), a maksymalnie 500 zł.
Ciekawie prezentuje się również wybór strategii oszczędnościowych. Są one zróżnicowane ze względu na związane z nimi ryzyko. Mamy zatem lokatę bankową (nie obarczoną żadnym ryzykiem), połączenie lokaty i portfela inwestycyjnego (ryzyko rozkłada się po połowie) i wreszcie opcję czysto inwestycyjną, obarczoną największym stopniem ryzyka.
Oprocentowanie samego programu przedstawia się również całkiem uczciwie. Deponowane w nim środki przynosić nam będą odsetki, równe wartości wskaźnika WIBOR3M, powiększonego o premię odsetkową. Ta jednak przyznawana jest tylko wtedy, kiedy wpłaty są regularne. Jeśli chodzi natomiast o same wpłaty, nie musimy się tu martwić o to, czy na pewno będziemy w tej kwestii konsekwentni. Program bazuje bowiem na automatycznych zleceniach. Aby je realizować, trzeba jednak posiadać ROR w PKO BP.
Komentarze