Inwestować w fundusze?
Lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych, może być całkiem dobrym pomysłem dla osób chcących zacząć skutecznie oszczędzać. Zwłaszcza że jest to opcja całkiem różnorodna i pozwalająca różnym typom „oszczędzaczy” wybrać swoją własną ścieżkę.
Na wstępie warto zaznaczyć istnienie podstawowego rozróżnienia funduszy inwestycyjnych. Dzielimy je pod względem geograficznym, czyli krajów, w których funkcjonują i inwestują pieniądze. To dość istotny czynnik, ale jednak ważniejsze są metody lokowania powierzonych tym instytucjom oszczędności. Są bowiem fundusze inwestycyjne dla osób nielubiących ryzyka, a także dla tych, które się go absolutnie nie boją. Te pierwsze stawiają np. na obligacje skarbowe lub lokaty. Drugie z kolei najczęściej inwestują w akcje.
Ogólnie rzecz biorąc zarobki z funduszy inwestycyjnych, nie są spektakularnie wysokie. Wszak często inwestują w znane nam z działalności bankowej, nisko oprocentowane produkty oszczędnościowe. Jednak przy lokowaniu pieniędzy w bardziej ryzykownych funduszach, wzrastają nasze potencjalne zyski. Tak samo jednak, jak prawdopodobieństwo straty. Dlatego też przed wyborem funduszu dla siebie, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jak wielkie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść.
Wiele funduszy inwestycyjnych oferuje również tzw. opcję hybrydową. Są to portfele inwestycyjne, które część środków lokują w aktywach bezpiecznych, a część w ryzykownych. Może być tak, że są one rozdzielone na równe części, ale występuje też podział nieproporcjonalny. Opcja ta jest najciekawsza dla osób, które chcą zarobić więcej, ale jednocześnie nie chcą ponosić wielkiego ryzyka.
Komentarze