Ceny walut na świecie w 2017 roku cz. 1
W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z wieloma wahaniami cen walut w Europie i na świecie. Tak się składa, że wydarzenia, które miały miejsce w światowej gospodarce miały znaczny wpływ na sytuację powiązaną z cenami walut, między innymi z ceną dolara oraz ceną funta.
Cena dolara
Jak można się domyślić było to spowodowane efektem wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i decyzją społeczeństwa amerykańskiego o wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Wówczas rynek zareagował pozytywnie i cena dolara wzrosła, ponieważ teraźniejsza głowa państwa zapowiadała już od dawna, że najważniejsza jest gospodarka USA i będzie robił wszystko żeby wspomóc inwestorów na Wall Street oraz wszystkich przedsiębiorców tworzących miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych.
Jak się później okazało cena dolara na tyle wzrosła, że zaczęła przeszkadzać FED-owi, rządowi oraz Donaldowi Trumpowi.
Stąd mniej więcej w połowie 2017 roku nastąpiła lekka zmiana nastawienia do ceny waluty rządu USA w celu jej osłabienia i zbicia ceny dolara, aby stać się bardziej konkurencyjną w eksporcie swoich dóbr za granicę. Jednak polityka ciągłego dodrukowywania dolarów i pompowania ich na rynek w ostatnich latach po kryzysie w światowej i amerykańskiej gospodarce dobiegł końca. W ten sposób USA nie chce już zbijać ceny waluty, ponieważ przyniosło już to efekt w postaci ożywienia gospodarczego w USA, a pieniędzy nie można przecież wciąż dodrukowywać.
Dlatego miała miejsce mniej więcej na początku roku słowna interwencja na polach związanych z polityką monetarną oraz ceną dolara. Donald Trump komentował po prostu, że dolar jest zbyt mocny, a wysoka cena dolara obniża konkurencyjność amerykańskiego eksportu. Jednak dopiero oficjalnie i mocno dał temu wyraz w kwietniu w rozmowie z „The Wall Street Journal”.
Efekt? Spadek ceny dolara o 0,6 % w stosunku do ceny euro do poziomu 1,07 (EUR/USD), w porównaniu do złotego cena dolara spadła o 3 grosze. Jak na same słowa prezydenta to nie jest zły wynik prawda? Cel osiągnięty, może nie w takim stopniu, jakiego oczekiwał rząd oraz prezydent, ale jednak.
To było na początku roku. Co się dzieje z ceną dolara obecnie na koniec 2017 roku? Wydaję się, że cel w pełni został osiągnięty. Za dolara w połowie roku płaciliśmy już około 4 złotych. Obecnie jest to około 3,57 zł, a w relacji do ceny euro, dolar jest na poziomie (EUR/USD) 1,18. Czy rządowi USA i prezydentowi udało się? Okaże to się w kolejnym roku, jednak już teraz analitycy walutowi przewidują, że cena dolara raczej przestała już spadać i zacznie się z powrotem umacniać.
Ciekawy punkt widzenia.